FRANCHİSE GEREKSİNİMLERİ

 

Tarihi İstanbul Kumpir, 1990 yılında Köln'de tek bir restoran olarak hizmete başlamıştır. İtalyan mutfağından esinlenerek şık, modern bir menü sunmaktadır: makarna, pizza, salata ve meze, şık bir atmosferde cazip fiyatlarla taze malzemeler ve lezzetler sunmak. Şeflerimiz ve misafirler arasında doğrudan iletişim, hazırlıkta şeffaflık, açıklık ve paylaşım için bir ortam çok iyi çalışmıştı ki, büyüme doğal bir sonuçtu ve şu anda dünyada 3 kıtada ve 27 ülkede varız. Ancak, yolculuğa başladığımızdan bu güne kadar öğrendiğimiz bir şey varsa, her yeni ilçe, şehir, bölge ya da ülke kendi imkânlarını ve zorluklarını sunuyor. Başarının anahtarı, Tarihi İstanbul Kumpir'in yeni bölgelere yönlendiren insanlarda yatmaktadır.
 

Yeni başvuru bulunan yatırım ortaklarımızdan aradığımız, Hem francahsing veren Tarihi İstanbul Kumpir hem de franchise alana yatırım ortağımıza karşılıklı fayda sağlayabilmek. Bu konuda birlikte çalıştığımız kendi alanlarında uzman ve özel bilgileri sahip güçlü kuruluş ortaklıkları için büyük önem taşımaktadır:
 

Tarihi İstanbul Kumpir, sistematik olarak uygulandığında, başarısız olma şansı olmadığı gibi, söz konusu vaat edilen büyük başarılar elde edilir. Bunu başarı vaadi uluslararası olarak kanıtlanmış bir büyüme konsepti modeli vermektedir.

Franchise sahibi, kendi girişimcilik becerilerini, bölgesel iş, kültürel ortam hakkındaki bilgisini, kişisel sosyal ağ ilişkileri ve son olarak kendi kişiliğini aktarmak; bunların tümü, kendi bölgelerindeki franchise başarısını sağlamak için gerekli.
 

Bu yukarıda belirtilen hususlar ve konular göz önünde bulundurarak,
Tarihi İstanbul Kumpir'in bir franchise sahibinde aradığı nitelikler aşağıdaki kişisel özelliklere tanımlar:
 

- Tarihi İstanbul Kumpir konsepti ile güçlü bir kimlik
- Vizyon er ve girişimci düşünce
- Kendine özgü güven
- Olumlu liderlik ve motivasyon becerileri
- Takım ruhlu ve odaklı tutum
- Uygulamalı bir yaklaşım ve yeni bilgiyi hızla edinme yeteneği
- Girişimci olarak çalışmak ve aynı zamanda daha büyük bir sistemin parçası olmak
için isteklilik ve yetenekli. 
- İyi kurulmuş bir yerel ortaklar ağı, yetkililer ve kanaat önderleri
- Yerel düşünce ve kültürün keskin bir şekilde anlaşılması
- Pazarınızda başarılı bir marka oluşturmak için isteklilik ve yetenekli
- İş geliştirmede sağlam bir arka plan
- Catering branşında operasyon el deneyim
 

Buna ek olarak, Tarihi İstanbul Kumpir & Waffle imtiyazı oluşturulmasında 
önemli bir öz kaynak ve borç sermayesi yatırımı için gerekli finansal performans taleplerine
kadar olması gerekir.  Deneyimlerimiz, ilk restoranın kurulmasının yaklaşık maliyetini yerin tespit edildikten sonra ortaya çıkacaktır. 
Bu şirket kuruluşu ve tescil, hukuki danışmanlık vb. gibi çeşitli ekstra maliyetleri içermez.
Franchise ortakları bu ilk yatırımın en az % 30'unu karşılayabilmelidir ve kalan miktarı kendi başına yükseltmekten sorumlu olmalıdır.
 

ÜCRETLERİ

Tarihi İstanbul Kumpir, yer ve ciroya bağlı değişkenlere bağlı olarak aylık esnek bir royalty
ücreti talep edecektir. Franchise alanın da her restoran için bir kerelik bir iş geliştirme ücretini karşılaması gerekiyor. Bu ücret, Tarihi İstanbul Kumpir'in yer seçimi, mali, hukuki, danışmanlık, inşaat, tadilatların, koordinasyonu, personel eğitimi vb. giderler için değişkenler bağlı olarak talep edilir.

2019 © MBB Danışmanlık San. ve Tic. Ltd. Şti

tarihi_istanbul_kumpir_arkası_şefaf_A4.p